Zajímavosti

Tetování křížkovým stehem

2. července 2015 v 12:26 | Nikol
Možná právě vaše babička kouká na "tu dnešní potetovanou mládež" skrz prsty. Turecká umělkyně Eva Krbdk, která se věnuje tetování, by ale mohla její názor změnit... Tetování křížkovým stehem jsou něčím mezi pixel artem (některé části obrazu jsou schválně viditelně zobrazeny jako jednotlivé barevné body) a folk artem (lidové umění, které je spíše dekorativní a příliš nerespektuje základní zásady jako je například perspektiva). Eva na kůži vyšila nejen roztomilá zvířátka a decentní květinové motivy, ale například i portréty Marilyn Monroe či stormtroopera!

Co si v tý Americe všechno nevymyslej =D

4. března 2014 v 21:13 | Nikol
Zpíjení se až do bezvědomí je "out", nová cesta k opilosti vede přes plíce. Už několik měsíců se především mladí američané baví tím, že vdechují alkohol. K postupu označovanému "vaportini" je nejlepší skleněná koule, do níž se nalije alkohol, který ohřívá svíčka. Výpary se inhalují brčkem, které se vsune do koule.

Chilli léčí účinněji než aspirin

3. března 2014 v 15:49 | Nikol
Konzumenti pálivých papriček totiž mají nejen méně rakoviny a žaludečních vředů, ale méně často onemocní také diabetem a chorobami srdce. A podle tasmánských expertů je chilli výhodné nejen pro prevenci onemocnění srdce, ale také jako lék při již rozvinuté chorobě. Dokonce by mohlo směle nahradit aspirin, který má neblahé vedlejší účinky.

Viditelné tetování brání sehnat práci

22. září 2011 v 21:09 | Nina
Když máte tetování na krku, na předloktí nebo na tváři, výrazně vám klesá možnost získat skvěle placenou práci. Personalisté totiž tetování vnímají jako podezřelé znamení příliš odvázených sklonů, takže dají raději přednost nerizikovému uchazeči.

Káva může spánek nejen oddálit, ale i prohloubit!

22. září 2011 v 21:03 | Nina
Káva ti nemusí jen bránit ve spánku, naopak si díky ní můžeš odpočinout ještě hlouběji. Jak to zařídíš? Kofein potřebuje půl hodiny než začne účinkovat. Když vypiješ šálek těsně předtím než si půjdeš lehnout, vzbudíš se potom díky němu ještě soustředěnější.

Rudé světlo

22. září 2011 v 20:46 | Nina
Jestli chceš být na rande zaručeně za krásku, naplánuj si romantickou večeři ve světle svíček a v bytě si namotnuj rudé žárovky. V měkkém červeném světle bude tvoje pleť vypadat úplně nejlíp, zatímco tvrdé modré světlo nemilosrdně ukáže každou vrásku a pupínek. Umělým zářivkám a azurovému světlu diskoték se tedy vyhni.

Teplotní rekordy

3. srpna 2011 v 15:11 | Nina
Největší teplotní rozdíl BĚHEM JEDINÉHO DNE byl naměřen z noci 23. na den 24. února 1996 v Browningu(Montana, USA), kdy teplota klesla z +7 na -49°C ! Rozdíl tak byl celých 56°C !

Nejdokonalejší čich

3. srpna 2011 v 15:03 | Nina
...mají mezi rybami a parybami vyvinutí žraloci. Krev ve vodě cítí už při koncentraci 1:100 milionů!

Pocit štěstí závisí na výši platu

22. března 2011 v 18:56 | N!kol
Seriózní věděcká studie, podílel se na ní i nositel Nobelovi ceny za psychogii, byla založena na šetření mezi téměř půl milionem čehů z let 2009 a 2010. Emoční komfort kulminuje na hranici 30 000 korun měsíčně. Kdo bere ještě víc, je sice spokojenější, ale pocit štěstí už více nevylepší. Když čech vydělává měsíčně 50 000 a dostane místo s dvojnásobným platem, může samozdřejmě mluvit to úspěchu. Průměrný hrubý roční příjem je zhruba 25 000 korun měsíčně. O pocitech osob s nižším platem se studie nezmiňuje...

Desatero středověkého rytíře

22. března 2011 v 18:26 | N!kol
  1. Rytířem se mohl stát pouze mladý muž. Zpravidla se tak stalo po první bitvě, které se zůčastnil kolem věku 15 let.
  2. Ve vrcholném středověku byl každý rytíř automaticky šlechticem, ale ne každý šlechtic rytířem... K pasování bylo potřeba prokázat statečnost a věrnost.
  3. Rytíř měl 3 typy koní: válečného (na kterém se jezdil účastnit klání), jezdeckého (na kterém se pohyboval ve volném čase) a soumara (na ktrém nosil svůj osobní majetek. Největší chudák byl ten válečný, protože mu hrozilo zranění i smrt. Na druhém místě se umístil soumar, protože musel na svých bedrech nosit až 100 kilo!
  4. Museli dodržovat zásady: statečnost (schopnost prokázat svou fyzickou sílu a odvahu v boji), loajalitu (věrnost pánovi, dodržování slibů, spolupráve v boji), štědrost (rytíř opovrhuje bohatstvím, odmítá peníze hromadit a záměrně jimi plýtvá), zdvořilost (je ohleduolný k ženám, ochraňuje slabé, pomáhá vdovám a sirotkům) a jako poslední víru (koncem 12. století byly podřízeni církvi, museli podporovat křesťanství).
  5. Jenže někteří tyto pravidla nenodržovali. Ctili jen bohaté šlechtice a slabé chudé se nebáli okrádat. Pro peníze udělali všechno!
  6. Devčata se rytířkami stát nemohla., přesto se o to některá v převleku pokusila.
  7. Protože rytíři bojovali v brnění, které jim zakrývalo celé tělo a obličej, vypadli všichni stejně. Aby se při bitvě poznali, zvolil si každý svůj erb. Nosil se namalovaný nebo vyšitý na plátěné blůze, která se navlékala přes brnění. Erb, který si rytíř zvolil es stal znakem jeho rodiny a přecházel z otce na syna.
  8. Techniku boje si zdokonalovali v turnajích. Byly to takové dnešní tréninky. Původně proti sobě stáli dvě skupiny rytířů, později zápasili jen dva rytíři. Ten které prohrál, často platil výkupné.
  9. Turnaje se odehrávali téměř nepřetržitě každý týden. Klid nastal jen v době Vánoc a Velikonoc.
  10. Brněné vážilo až 30 kilogramů. Rytířova zbroj se skládala z: helmy, náprsního krunýře, nadloketníku, náloketníku, rukavice, násteheníku, nákolenice, holenního brbnění.


 
 

Reklama